Styl klasyczny a klasycyzm w architekturze wnętrz

 

             Mówiąc o stylu klasycznym możemy mówić o architekturze starożytnej – użycie więc terminu „styl klasyczny” zależy od kontekstu. Dla potrzeb tego artykułu przyjmujemy więc, że mówiąc o stylu klasycznym mamy na myśli jego współczesną Europejską formę. 

 

               Styl klasyczny we wnętrzach to zespół cech formalnych pozwalających przyporządkować elementy architektury wnętrz w celu stworzenia aranżacji symetrycznej, zharmonizowanej, często inspirowanej klasycyzmem.

 

               Klasycyzm natomiast jest stylem w muzyce, sztuce, literaturze i architekturze odnoszący się do kultury starożytnych Rzymian i Greków, a głównie do antyku. W Europie znany jako „powrót do źródeł” pojawił się w renesansie jako odrodzenie kultury starożytnego Rzymu. Wpływając na kształt i formy nurtów kulturowych jeszcze manieryzmu, baroku czy rokoko, klasycyzm trwał do końca XVIII wieku.

 

               Od architektury klasycznej (oznaczająca architekturę starożytnego Rzymu i Grecji) oraz od terminu klasycyzm, potocznie zaczęto nazywać wnętrza z elementami nawiązującymi do architektury klasycznej wnętrzami w stylu klasycznym. Z czasem jednak stało się to stylem, którego cechy rozpoznawane są przez współczesnych projektantów dla sklasyfikowania dzisiejszych wnętrz, których architektura wnętrz nawiązuje swoimi elementami do architektury klasycznej czy klasycyzmu oraz w celu lepszej komunikacji z klientem na temat jego potrzeb.

 

               Współczesny styl klasyczny to niejako eklektyczna forma klasycyzmu, która zrodziła się już w XIX wieku i czerpie inspiracje z głównych cech klasycyzmu, a głównie ze:

 

- wzorowania się na tematyce i architekturze starożytnej Grecji i Rzymu,
- symetrii, spokoju i statyki,
- oszczędności wyrazu,
- chęci odwzorowania wiernie elementów dekoracyjnych architektury antyku,
- kształtu ważniejszego od barwy,
- kopiowania elementów architektury starożytnej,
- stosowania kolumnad i kolumnowych portyków, pilastrów, dużych okien, tympanonów,
- oszczędnego stosowania zdobnictwa, jednak w większej ilości niż po moderniźmie,
- dworów wraz z ogrodami i parkami,
- zdobienia wnętrz portretami rodzinnymi, trofeami oraz tkaninami ozdobnymi.

 

               Tak jak sam klasycyzm inspirował się architekturą starożytnej Grecji i Rzymu, tak i dzisiejszy styl klasyczny inspiruje się klasycyzmem. Dodatkowo klasycyzm jest przypisany do określonych epok w dziejach historii, styl klasyczny natomiast to jego współczesna wersja. Nie można zatem powiedzieć o współczesnych wnętrzach, że są klasycystyczne – można uznać je za stylizowane na klasycyzm lub w stylu klasycznym.

 

 

 

Cechy współczesnego stylu klasycznego

 

               Tak jak wspominałam wcześniej, współczesny styl klasyczny inspiruje się klasycyzmem, więc zawierać będzie wiele z cech wymienionych wyżej. Dla porządku jednak wymieńmy je jeszcze raz i dodajmy kilka nowych:

 

- symetria, spokój i statyka,
- oszczędność w zdobieniach, jednak nie przesadna,
- elegancja,
- inspirowanie się architekturą starożytnej Grecji i Rzymu,
- eklektyczne wprowadzanie elementów w innych stylach inspirowanych klasycyzmem lub o cechach/elementach klasycznych/klasycystycznych (np. modernistyczna szafa ze zdobieniami lub dzieła sztuki z określonych epok historycznych, czy stylizowane na daną epokę elementy architektury wnętrz),
- wprowadzanie ozdobnych kolumnad, pilastrów i uproszczonych zdobień inspirowanych stylem architektury antycznej,
- stosowanie ozdobnych listew podłogowych, przysufitowych oraz ściennych,
- wnętrza wysokie, przestrzenne, jasne z dużymi oknami.

 

 

 

Jak urządzić wnętrze w stylu klasycznym?

 

               Chcąc stworzyć przestrzeń w stylu klasycznym, zadbajmy o dobrą bazę – wysokie sufity, duże okna i sporo wolnego miejsca dla dekoracji inspirowanych antykiem.

 

 

 

 

               Współcześnie kolorystyka wnętrza nie jest bardzo istotna – klasyczne wnętrze może być zarówno białe jak I w odcieniach ciemnej zieleni. Jeśli chcemy zbliżyć się bardziej do czasów klasycyzmu, wybierzmy jasne kolory, które piękne odbiją światło wchodzące z dużych okien. Następnie zadbajmy o najważniejsze funkcje pomieszczenia – w pokoju dziennym zadbajmy o wypoczynek oraz jego miejsce. Jeśli zależy nam na zainstalowaniu odbiornika TV w centrum pokoju, sprawmy, aby był ozdobny i pełnił funkcję reprezentacyjną. W sypialni zaplanujmy rozkład łóżka oraz innych mebli. Jeśli to wszystko ma już swoje miejsce, zadbajmy o to, aby elementy te pasowały do stylu klasycznego; meble powinny być jak najbardziej symetryczne, eleganckie, proste w formie, ozdobne, ale nie chaotyczne. Ich kolor powinien nawiązywać do całości wnętrza, a jeśli chcemy postawić na akcent kolorystyczny, zróbmy to w sposób rozważny i minimalistyczny. Ponieważ mówimy o współczesnym stylu klasyczny, możemy wpleść w przestrzeń współczesne elementy.

 

 

 

 

               Każdy element, który widoczny jest gołym okiem, powinien być ozdobą – a jeśli nie jest, to należy go ukryć. Np. karnisze powinny stanowić cześć ozdoby okiennej, a jeśli zależy nam na oszczędności i zastosowaniu zwykłych sufitowych karniszów z PCV, to ukryjmy je za lambrekinami (listwą ozdobną).  

 

               Ściany natomiast potraktujmy jak płaskie kolumny – zadbajmy o ich bazę, zwieńczenie oraz ozdobę. Listwy przypodłogowe i sufitowe powinny nawiązywać do ściany i jej koloru (w tym samym kolorze co ściana lub w odcieniu, który go podkreśli i będzie do niego pasował). Podobnie ze sztukaterią ścienną – powinna pasować do listew przypodłogowych i sufitowych oraz do koloru ścian. Zamiast sztukaterii można postawić na inne ekrany i płaszczyzny zdobiące ściany. Ściany jednak nie powinny pozostać

nagie.

 

 

               Oprócz sztukaterii na ścianach mogą znaleźć się także dzieła sztuki oraz elementy oświetlenie, które pełnić powinny także funkcję ozdobną. Podobnie jak pozostałe lampy i inne elementy w pomieszczeniu.  Styl klasyczny nie boi się także tkanin w postaci ozdób okiennych, dywanów, pledów, ozdobnej pościeli czy poduszek. Tak jak wspominaliśmy – wszystko pełni funkcję ozdobną, jednak te ozdoby powinny być eleganckie i rozmieszczone w pomieszczeniu z umiarem. W przeciwieństwie do bardzo chaotycznego i pełnego przepychu i bogactwa baroku/rokoko, klasycyzm optował za oszczędnością wyrazu i elegancją, a więc styl klasyczny podobnie preferować będzie elegancję i umiar, jednak nie mylony z minimalizmem.

 

 

 

 

 

               Styl klasyczny docenia także naturalne materiały takie jak kamień, szkło, ceramikę, drewno, metale szlachetne i tkaniny. Wybieranie elementów niskiej jakości do wnętrz klasycznych, jak i przepych oraz nagromadzenie zbyt dużej ilości elementów, ocierać może się o kicz.

 

 

               Pamiętajmy jednak, że nasze wnętrza są NASZE i to MY mamy czuć się w nich najlepiej. Jeśli coś bardzo podoba nam się, a nie koniecznie pasuje do obranego stylu – nie szkodzi! Wprowadzi o element naszej osobowości i z bezdusznego wnętrza bez charakteru, stanie się naszym domem. Jeśli jednak macie problem z waszym wnętrzem i nie czujecie się w nim dobrze, a wasze starania nie przynoszą pożądanych efektów – skierujcie się do architekta wnętrz :)

 

 

 

Get the look

 

 

 

Lista elementów:

1. Łóżko
2. Pufa
3. Dywan
4. Tapeta
5. Lustro
6. Zasłony
7. Lampa

 

 

 

 

 

Lista elementów:

1. Stół
2. Krzesła
3. Dywan
4. Obraz
5. Lampy
6. Wazon

 

 

 

 

Źródła:

1. Klasycyzm
2. Architektura klasyczna

 

 

 

WRÓĆ DO BLOGA

14 kwietnia 2023

Styl klasyczny

Co to za styl?