Pomiar zakończony! Zrób zdjęcia lub zeskanuj swoje rysunki i wyślij je projektantowi. Dodaj jeszcze do nich zdjęcia pomieszczenia. Uwzględnij na zdjęciach to, co było wymiarowane, ale także kolory i faktury mebli/ścian/tapet/podłogi oraz stolarki okiennej

i drzwiowej. Możesz także zrobić zdjęcie podłogi przy oknach (jak listwa przypodłogowa łączy się lub może łączyć w tym miejscu z oknem) oraz inne zdjęcia zakamarków.

 

   Projektant po przeanalizowaniu twoich rysunków i zdjęć może poprosić o dodatkowe wymiary niektórych elementów.

 

W razie problemów, skontaktuj się z projektantem!

    Skośne (nie połaciowe/dachowe) ściany wymiarujemy głównie na rzucie – chyba, że na ścianie znajdują się w/w elementy (wnęki, punkty elektryczne, zabudowa), wtedy rysujemy ją jako oddzielną ścianę (traktujemy, że pokój ma 5 ścian, a nie 4 i jedną skośną).

 

     Jeśli pomieszczenie znajduje się na poddaszu, należy zmierzyć jego najniższy punkt (od podłogi do ściany skośnej tzw. wysokość ścianki kolankowej, jeśli istnieje) i najwyższy punkt. Mierzymy także odległość od punktów wysokości lub długość sufitu i podłogi do skosów. Jeśli w ścianie znajduje się okno połaciowe, należy zmierzyć jego odległość od najniższego punktu ściany skośnej, jego szerokość oraz wysokość.

     Jeśli posiadamy wnęki w ścianie, należy zwymiarować je jak każdy inny element ścienny, czyli odległość od innych ścian i elementów, wysokość od podłogi i wysokość samego elementu oraz podać ich głębokość (może być napisana obok, ale można tez wykonać mały rysunek w perspektywie).

     Elementy takie jak grzejniki i rury instalacji gazowej czy grzewczej należy również zaznaczyć na rysunki i podać ich odległość od ściany – głównie to, jak bardzo od ścian odstają. Grzejniki mierzymy także na wysokość, szerokość i głębokość oraz to, jak wysoko nad podłogą są zainstalowane. Jeśli posiadamy grzejnik kanałowy to podajemy jego długość i odległość od ściany/okna.

    Okna wymiarujemy na szerokość i wysokość oraz ich wysokość od podłogi i odległości od ścian i/lub innych elementów. Jeśli okno posiada parapet należy także zmierzyć jego szerokość i głębokość oraz grubość. Drzwi wymiarujemy tak jak okna, a oprócz tego mierzymy jak szeroka jest listwa/framuga drzwi i czasami jak gruba jest ściana, w której drzwi są zamontowane.

      Przechodzimy do widoków ścian – każdą ścianę po kolei należy przeanalizować i nanieść znajdujące się na niej elementy (wymienione wyżej). Elementy takie jak zabudowy ścienne lub meblowe należy zmierzyć tak jak każdy obiekt trójwymiarowy, czyli po jego wysokości, szerokości i głębokości. Listwę przypodłogową należy zmierzyć przede wszystkim na długość (lub napisać, że idzie po obwodzie pokoju) i wysokość, a jej szerokość napisać na kartce obok rysunku. Punkty elektryczne, wod-kan itp. należy wymiarować od podłogi do wysokości, na której są zamontowane. Należy także zmierzyć odległości między nimi (lub odległości od przynajmniej jednej ściany i podłogi). Jeśli mamy szafki wiszące nad blatem, to należy podać odległość między nimi a blatem oraz ich szerokość i wysokość.

     Kolejny krok to naniesienie elementów takich jak słupy lub lampy na rzucie sufitu, które nie przylegają do ścian. Należy zmierzyć przynajmniej dwie długości od punktu, w którym znajduje się element, do najbliższej ściany po długości i szerokości pomieszczenia – wymiary te pomagają zlokalizować element na rzucie, tak jak współrzędne. Jeśli element jest znacznych gabarytów (np. słup), to należy też nanieść jego wymiary (szerokość, głębokość i wysokość).

     Następnie zwymiaruj wszystkie ściany i ewentualną zabudowę meblową po obwodzie i nanieś wymiary na rysunek.

      Na rysunkach: x to wymiary poziome, y to wymiary pionowe, z to wymiary pod skosem, h to wysokości.

 

     Wszystkie wymiary zapisuj z jednostką – może to być metr lub centymetr, chociaż ten drugi jest milej widziany. Dokładność wymiarów przynajmniej dwa miejsca po przecinku. Jeśli używasz metrówki zwijanej i jej długość nie wystarcza do zwymiarowania całej długości pomieszczenia, poproś kogoś o pomoc. Zmierz część długości najdalej jak metrówka pozwala, poproś kogoś o zaznaczenie palcem miejsca, w którym metrówki zabrakło i od tego miejsca zmierz pozostałą długość. Oba wymiary dodaj do siebie i zapisz na rysunku.

 

      Na początku zmierz trzy najważniejsze długości: szerokość pomieszczenia (w), długość pomieszczenia (l) oraz jego wysokość (H). Możesz te wymiary narysować na zewnątrz swojego rysunku, żeby nie przeszkadzały w środku. Wysokość pomieszczenia na rzucie możesz napisać po prostu jako H=h cm (h= wysokość twojego pomieszczenia).

Pomiar

2

     Na początku narysuj sobie na kartce dwa rzuty pomieszczenia oraz widoki poszczególnych ścian (nie muszą być w skali ani w dokładnych proporcjach). Łatwiej będzie na kartce z zeszytu w kratkę. Pamiętaj, żeby na rzucie uwzględnić takie obiekty jak słupy czy wnęki. Zaznacz sobie także okna i drzwi. Jeden rysunek będzie rzutem z widokiem na podłogę, a drugi z widokiem na sufit (jeśli na suficie znajdują się kable, lampy, karnisze sufitowe lub inne elementy np. sztukateria czy sufit obniżany w niektórych miejscach). Rysunek powinien być w miarę duży, żeby wszystkie wymiary zmieściły się na nim i były czytelne. Pamiętaj, aby na rysunkach uwzględnić wszystkie elementy nieruchome oraz konstrukcyjne przestrzeni:

- słupy,

- wnęki,

- zabudowa meblowa (której nie da się lub nie będzie się usuwać),

- punkty elektroniczne (lampy, gniazdka, włączniki, kable wystające ze ściany),

- punkty instalacji wodno-kanalizacyjnej,

- punkty instalacji wentylacyjnej,

- szafki instalacji elektrycznej i wodno-grzewczej,

- grzejniki,

- okna i drzwi,

- listwy przypodłogowe i/lub przysufitowe, jeśli mają pozostać w projekcie,

- karnisze/lambrekiny, które mają pozostać w projekcie,

- rury instalacyjne (od grzejników, gaz itp.),

- instalacje grzewczą kanałową,

- inne elementy przestrzeni, które muszą pozostać w projekcie.

 

 

     Po narysowaniu schematycznie rzutów oraz widoków ścian, powinny wyglądać mniej-więcej tak:

      Oczywiście rysunek nie musi być tak czysty, ale im dokładniejszy, tym lepiej! Każdy rysunek powinien być na oddzielnej kartce.

Do wykonania pomiaru przestrzeni będziesz potrzebować:

- metrówki metalowej zwijanej,

- opcjonalnie: dalmierza (metrówka laserowa),

- kartki papieru,

- długopisu/ołówka.

Jakie narzędzia i jak zacząć?

1

Jak poprawnie wymiarować przestrzeń do wykonania projektu architektury wnętrz

INSTRUKCJA POMIARU

KONTAKT