WRÓĆ DO BLOGA

Co to za styl?

10 stycznia 2023

Styl Hamptons

Skąd się wziął?

 

               Styl powstał z inspiracji pięknymi i często luksusowymi nadmorskimi domami regionu położonego w Long Island w USA, znanym jako The Hamptons – stąd jego nazwa. Styl Hamptons łączy elegancję z lekkością i subtelnością. Często porównywany jest do nadmorskiego/nadbrzeżnego stylu wnętrz (Coastal Style) w Stanach Zjednoczonych –  styl nadmorski jednak jest nieco surowszy i bardziej rustykalny. Oba style inspirowane są nadmorskimi wybrzeżami, a to, który styl podoba się nam bardziej jest już kwestią indywidualnych upodobań. Dodatkowo styl nadmorski jest bardzo ogólnym pojęciem i może różnić się w zależności od tego o jakiej lokalizacji mówimy – nadmorski styl w samych Stanach Zjednoczonych może różnić się w zależności czy mówimy o wschodnim czy zachodnim wybrzeżu, inaczej może wyglądać nadmorski styl w Australii, inaczej w Polsce.

 

 

Cechy charakterystyczne

 

               Cechy charakterystyczne dla stylu Hamptons:

– przestrzenne jasne wnętrza z miejscem do relaksu,
– luksusowe materiały wysokiej jakości,
– jasna paleta kolorów – pastele, błękity, odcienie prawdziwego drewna i mnóstwo bieli,
– akcenty marynarskie, jednak bardzo subtelne,
– naturalne materiały takie jak drewno, płótno, kamień, len czy wiklina,
–  mnóstwo personalnych elementów np. dzieła sztuki, wzory, zdjęcia, dekoracje.

 

 

Jak stworzyć wnętrze w stylu Hamptons?

 

               Aby wprowadzić styl Hamptons lub jego elementy do naszego wnętrza zacznijmy od jasnej bazy – ściany oraz sufity  pomalujmy w jasne barwy (odcienie bieli, błękitu, beżu) lub zastosujmy jasne subtelne tapety czy nawet malowane drewno (nie każda deska na ścianie musi wyglądać jak boazeria u babci w mieszkaniu z lat 80.). Drewno to także dobry pomysł na podłogę – styl ten lubi naturalne materiały.

 

Hamptons interior design

 

               Następnie wybierając meble i ich wykończenie optujmy znów w naturalne drewno, skórę czy tapicerkę o naturalnym grubszym splocie – welury i jedwabie mogą nie pasować do wnętrza. Podobnie z dekoracjami okiennymi. Dobierając niektóre elementy wnętrza (oświetlenie, dekoracje i niektóre meble) możemy stosować kontrasty – na niebieskim fotelu położyć beżowo-pomarańczową poduszkę, na białym suficie powiesić ciemną lampę, a na jasnym stole postawić ciemny wazon.

 

Hamptons interior design

 

               A co z elementami morskimi? Oczywiście wszystko zależy od gustu, ale jako projektant nie polecam stosowania dekoracji w kształcie muszelek, rybek, wieszania kotwic i obrazków z morskimi hasłami.  Można dodać kilka takich akcentów, ale nie tworzyć z nich armii dosłownych odniesień do morskich/plażowych/żeglarskich elementów. Zamiast tego stwórzmy motyw – zamiast kotwicy, tekstylia w żeglarskich kolorach; zamiast tapety ze wzorem muszelek, samodzielnie zebrany piasek z plaży w pięknym słoiczku (dodający przy okazji personalnego dotyku do wnętrza).  Może zamiast uchwytu meblowego lub wieszaków na kurtki – knagi żeglarskie? Stwórzmy historię i klimat wnętrza w stylu Hamptons za pomocą koloru, tekstur, materiałów i subtelnych akcentów.

 

Hamptons interior design

 

 

 

 

 

 

Get the look

 

 

Lista elementów:

1. Narożnik

2. Dywan

3. Tapeta

4. Stolik kawowy

5. Poduszki ozdobne

6. Komoda

7. Lampa wisząca

8. Lampa stołowa

9. Figurka koralowiec

 

 

 

Lista elementów:

1. Stół

2. Krzesła

3. Dywan

4. Lampa wisząca

5. Lampa stołowa

6. Wazon

7. Tacka ceramiczna

8. Dodatki w stylu Hamptons

 

 

 

 

 

Źródła:

1. Hamptons Style Homewares

2. Coastal vs Hamptons