WRÓĆ DO BLOGA

Co to za styl?

09 lutego 2023

Styl Boho

Czym jest BOHO?

 

               Słowo boho wywodzi się z języka Francuskiego la bohème oznaczającego cyganeria i opisuje grupę awangardowych artystów  – w Polsce lepiej znane jako bohema i Cyganeria artystyczna.  W historii pojęcie bohemy związane jest głównie z modernizmem i dotyczy środowiska artystycznego, którego członkowie czas spędzają głównie na zabawie i demonstracji pogardy dla norm społecznych, konwenansów i materializmu. W swoim czasie działalność ta wzbudzała wiele kontrowersji ze względu na awangardowe podejście do sztuki i życia.

 

               W Polsce popularna była grupa artystów nazwanych później Cyganerią Warszawską. Działalność grupy przypada na lata 1839-1841, w której czasie artyści debiutowali w Przeglądzie Warszawskim,  a później założyli własne czasopismo Nadwiślanin. Cyganeria Warszawska znana była z krytyki i ośmieszania codziennych sytuacji związanych ze społecznymi normami. Na co dzień specjalnie chodzili ubrani brudno i ubogo, z długimi włosami i zapuszczonymi brodami, spacerując z kijami w rękach jak włóczęgi. Czasami z byle powodu zakładali fraki, naśmiewając się ze strojów salonowych. Później stronili od dużych miast i wędrując od wsi do wsi, zapisywali ludowe zwyczaje i obrzędy. Największą wartością w sztuce była dla nich poezja i dla poetów właśnie szukali godnego miejsca w społeczeństwie.

 

               W czasach modernistycznych i późniejszych cyganeria była dość znanym kręgiem artystycznym, gardzącym mieszczaństwem, zarabianiem pieniędzy, typowym rodzinnym życiem i innymi normami szeroko przyjętymi w tamtych latach.  Znani byli z beztroski, skrajnego indywidualizmu i nieskrępowanego konwenansami stylu życia.

 

               Szybko bohema stała się określeniem na styl beztroski życia, a mniej artystycznym ruchem. W języku angielskim istnieje pojęcie Bohemianism, określające praktykowanie niekonwencjonalnego stylu życia w otoczeniu ludzi o podobnych poglądach. Początkowo wiązało się z tworzeniem i rozkoszowaniem się muzyką, dziełami sztuki (szczególnie poezją) i wolnością, później przekształcało się również w osobiste dążenia duchowe.

 

               Latach 50. XIX wieku w wyniku imigracji zaczęła rodzic się kultura bohemy w Stanach Zjednoczonych. Związana początkowo była z wojną domowa w USA (1861-1865) i złożona byłą głównie z aktywistów i dziennikarzy.


               Bohema nigdy nie zniknęła kompletnie, przekształcała się na przestrzeni lat w różne formy buntu i sztuki, ustępując nieco innym historycznym zdarzeniom, takim jak wojna.

 

               W drugiej połowie lat 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych powstała kontrkultura kontestacyjna zwana jako Ruch hippisowski. Jego członkowie nazywani byli hippisami, dziećmi kwiatami czy dziećmi LSD. Opierała się na rewolucji młodych przeciwko światu dorosłych i jego normom, np. rodzinie, kościołowi, szkole, zakładom pracy i ich strukturom, wojsku, prawu i materialiźmie. W skutek trwania tego ruchu wykreował się specyficzny gatunek mody, gatunki muzyczne i własną sztukę.


 

„Konsekwencjami istnienia tego ruchu stało się rozszerzenie zasięgu ruchów pacyfistycznych i ideologii ekologicznych, zainteresowanie duchowością Wschodu, krytyka tzw. wyścigu szczurów, konformizmu i wszelkiego konsumpcjonizmu. Ruch ten przyczynił się do rozpowszechnienia substancji psychoaktywnych, w szczególności marihuany. Był jednym z ogniw przyczyniających się do tzw. rewolucji seksualnej. Stanowił też jedno z pośrednich źródeł ruchu New Age.”

- Wikipedia, Ruch hippisowski

 

 

Boho jako styl w architekturze wnętrz

 

               Boho jako styl we wnętrzach wykreował się inspirowany modą i sztuką bohemy i hippisów z lat 70. XX wieku, później modą z wczesnych lat 2000. Jego podstawami jest luźny styl życia, ekologia i brak formalności (co staje się ironiczne, gdy staramy się scharakteryzować boho jako styl z konkretnymi cechami). Ponieważ wczesna cyganeria prowadziła raczej koczowniczy tryb życia, trudno znaleźć u nich to, co charakteryzuje wnętrza w stylu boho. Styl ten bowiem jest zasadniczo nowy (odrodzenie swoje ma w latach 60. XX wieku) i niewiele dzisiaj ma wspólnego z buntem i rewolucją.

 

               Obecnie wnętrza w stylu boho są przede wszystkim przytulne, wygodne, jasne i lekkie, pełne osobistych drobiazgów i niekonwencjonalnego podejścia do sztuki (np. projektów DIY). Wielu miłośników boho żyje dzisiaj zgodnie z ekologią, a więc stawiają na naturalne materiały, funkcjonalność, ale także na estetykę elementów wnętrza.  Styl ten ma w sobie mnóstwo elementów sentymentalnych i bardzo osobistych dla danego użytkownika przestrzeni, ciężko więc wyróżnić jednoznacznie jakie elementy powinny znaleźć się w mieszkaniu, żeby było w stylu boho. Niektórzy mówią, że wiklinowe koszyczki i makramy, a także beże i monochromatyczne hippisowskie i geometryczne wzory są głównymi cechami stylu boho – jednak w imię rewolucji i buntu nie dajmy sobie wmówić, co ma znajdować się w naszej przestrzeni i twórzmy ją sami tak, aby przynosiła nam przyjemność i ukojenie ;)

 

 

Jak stworzyć wnętrze w stylu boho?

 

               Zastanów się – co najbardziej podoba ci się w stylu boho? Wiklinowe elementy? Jasne kolory? Naturalne materiały? Może wolność i brak formalności w tym, jak urządzić swoje wnętrze? Niejedna osoba pyta mnie, jak urządzić swoje mieszkanie w stylu boho – odpowiadam: BARDZO OSOBIŚCIE. Nie znaczy to, że nie wolno do pomocy wziąć sobie projektanta albo dekoratora – jak najbardziej można! Na tym polega wolność! Wolno wszystko!

 

               Mnóstwo osób kocha styl boho za  jego dostępność – wiele elementów wnętrza można kupić tanio, można je także dostać za darmo od kogoś, kto już nie potrzebuje starego drewnianego krzesła czy stołu. Niektóre elementy można zrobić samemu – bohema wielbiła sztukę, więc wypełnienie nią swojego wnętrza będzie krokiem w dobrą stronę. Naturalne materiały są także świetną inwestycją w siebie – można używać ich dłużej, ich funkcjonalność jest znacznie lepsza i jakość, która cieszy oczy. Jeśli jednak nie stać nas na prawdziwy drewniany parkiet – panele nie będą złym wyjściem. Jeśli piękny puszysty kocyk, który mamy już od lat jest poliestrowy – nie znaczy, że mamy go wyrzucić.

 

               Od czego więc zacząć tworzenie wnętrza w stylu boho? Zacznijmy od decyzji na temat palety kolorów: otaczajmy się kolorami, które lubimy. Jeśli uwielbiamy jasne wnętrza, ściany i sufit pomalujmy w odcienie bieli, beżu czy szarości. Jeśli nie możemy żyć bez koloru zielonego, to dajmy mu godne miejsce w tej przestrzeni. Jeśli nie chcemy decydować się jednak na kolorowe ściany i podoba nam się wiele kolorów – postawmy na neutralną bazę.

 

how to design boho interior

 

 

               Następnie zadbajmy o największe meble, pamiętając o swoich potrzebach. Jeśli dużo czasu spędzamy przed biurkiem, stwórzmy dla niego przyjazną i funkcjonalną przestrzeń. Jeśli zależy nam na wygodnym wypoczynku – zainwestujmy w komfortową kanapę. Jeśli trzymamy się neutralnej bazy kolorystycznej, największe meble niech także pasują do przyjętej koncepcji. Podobnie z drewnianymi elementami – postarajmy się, aby duże meble z drewnianymi elementami były w podobnym kolorze, co podłoga.

 

how to design boho interior

 

 

               Kiedy bazę mamy już skończoną, czas na dodatki – tu możecie szaleć! Dodajcie do przestrzeni to, co się wam podoba, jednak z uwzględnieniem naszej bazy. Tworzenie wnętrza w stylu boho wymaga bowiem specyficznego podejścia do estetyki. Nie bójmy się kolorów, jeśli je lubimy – kolorowe wzory na poduszkach, ciekawe postery czy kolorowe dekoracje będą odskocznią od codziennej szarości miast. Jeśli jednak nie przepadamy za wielobarwnymi dodatkami, zostańmy przy różnych odcieniach kolorów z bazy, która stworzyliśmy i dopełnijmy ją teksturami i fakturami materiałów – drewna, tekstyliów, wykliny czy szkła.

 

how to design boho interior

 

 

 

 

Get the look

 

Lista elementów:

1. Kanapa

2. Fotel

3. Stolik kawowy

4. Dywan

5. Szafa

6. Lustro czarna rama
7. Lustro z wikliną

8. Makrama

9. Wazon

10. Poduszki 1 | 2 |

 

 

 

Lista elementów:

1. Stół

2. Krzesła

3. Dywan

4. Komoda

5. Lampa wisząca

6. Makrama

7. Wazon

8. Lampa stołowa

9. Poduszki

10. Tapeta

 

 

Źródła:

1. Bohema

2. Ruch hippisowski

3. Cyganeria Warszawska