Po dniu pełnym wrażeń i codziennego stresu nie istnieje chyba nic lepszego jak ułożenie ciężkiego zmęczonego ciała w świeżej pościeli we własnym łóżku… Dlatego sypialnia powinna zapewniać odpowiedni klimat do odpoczynku. Przez to łóżko jest najważniejszym jej elementem i powinno się poświęcić odpowiednią ilość czasu na dobraniu odpowiedniego materaca czy stelaża pod siebie. Ale nie oznacza to, że oprócz łóżka w sypialni nie powinno się dziać nic więcej – sypialnia nie musi być nudna. Dla wielu osób, takich jak dzieci, sypialnia jest też całym światem, który mogą kreować, więc pomieszczenie to powinno oddawać nasz charakter. Więc skoro łóżko w sypialni jest najważniejsze, to ściana za nim (zakładając, że stoi przy ścianie) też nie powinna być zaniedbana. A co można zrobić ze ścianą za łóżkiem? W odpowiedzi na to pytanie mamy dla Was dzisiaj kilka inspiracji.

 

 

 

TAPETA

 

 

      Zakładając, że w pokoju nie brakuje miejsca na przechowywanie i nad łóżkiem nie znajduje się już dodatkowa zabudowa meblowa, taka ściana może wyglądać „łyso”. Ponieważ jest ona tłem dla łóżka, a czasami jest najbardziej rzucającą się w oczy ścianą, powinna być reprezentacyjna. A co może reprezentować ściana sypialni? Co chcecie – sypialnia to zazwyczaj bardzo prywatne miejsce, więc nie musi dziać się w niej nic, co miałoby zrobić wrażenie na innych – jedynie na nas samych. Więc jeśli lubicie wzory, kolory, może przyjemne w dotyku tekstury, to tapeta sprawdzi się świetnie! W zależności od tego ile chcecie, żeby się działo, obraz na tapecie może być pełen kontrastów i detali lub prezentować kojący nas krajobraz (np. fototapety) lub uspakajające nas barwy np. w postaci abstrakcyjnego wzoru.

 

 

Projekt sypialni

 

Projekt sypialni

 

 

 

OBRAZ LUB LUSTRO

 

 

        Nad łóżkiem możemy stworzyć małą galerię złożoną z obrazów, zdjęć czy luster (a nawet wszystkiego na raz, jeśli umiejętnie stworzymy kompozycję). Taka mini-galeria może składać się z jednej dużej kanwy czy lustra lub wielu mniejszych ramek. Lustro odbije więcej światła, a jego rama może stanowić wyjątkowy dekor. Dodatkowo sama ściana za mini-galerią nie musi być po prostu biała – może stanowić tło wykonane z pomalowanych desek lub specjalnych paneli ściennych gotowych do montażu.

 

 

Projekt sypialni

 

Projekt sypialni

 

 

 

 

 

WNĘKA/PÓŁKA

 

 

        Za łóżkiem zamiast lub w dodatku do szafek nocnych można wykonać półkę lub wnękę w ścianie. Na takiej półce można ustawić (bezpieczne) dekoracje, które będą nas wyrażały, a samą wnękę ozdobić np. płytkami ceglanymi czy tapetą oraz ciekawymi obrazami i oświetleniem.

 

 

 

Projekt sypialni

 

Projekt sypialni

 

 

 

 

 

 

MURAL/COLOUR-BLOCKING

 

 

     Jeśli mamy taką możliwość lub trochę umiejętności artystycznych, możemy pokusić się o mural – proste geometryczne bloki kolorów, które mogą nachodzić na sufit i inne ściany lub bardziej skomplikowany malunek, wyrażający nas samych. Można także w tym celu zatrudnić artystę i za łóżkiem stworzyć niepowtarzalne oryginalne dzieło. W tym przypadku ogranicza nas jedynie wyobraźnia – może to być prosta kompozycja, abstrakcyjne ciapki, kwiaty pokryte metaliczną farbą lub kolaż złożony z malunku i oświetlenia.

 

 

Projekt sypialni

 

 

 

 

   

SZTUKATERIA/PŁYTY MEBLOWE

 

 

     Kolejnym sposobem na stworzenie wyjątkowej kompozycji za łóżkiem jest sztukateria lub/i płyty meblowe, podobne do tych, z których wykonane są inne meble w naszym domu. Stworzy to wtedy spójną kompozycję w całym pomieszczeniu i doda głębi płaskim zwykle ścianom. Kompozycja z płyty meblowej może być symetryczna lub asymetryczna, a także dopełniona sztukaterią, listwami (np. złotymi czy srebrnymi) i lustrami. Można zastosować także samą sztukaterię – drewnianą, styropianową, PCV lub z płyty MDF (na rynku dostępne są także inne rozwiązania, które dobieramy w zależności od potrzeb, funkcji oraz koncepcji). Przy sztukaterii ściennej należy pamiętać o jej funkcjonalności – jeśli znajduje się ona w miejscu i na wysokości, na której mogą obijać się o nią meble czy inne obiekty, powinna być ona wykonana z twardego materiału (nie ze styropianu), natomiast jeśli nie jest narażona na takie uszkodzenia, to styropianowe są zwykle tańsze i łatwiejsze w obróbce.

 

 

Projekt sypialni

 

 

 

 

ŚWIATŁO

 

 

     Natomiast jeśli zależy nam na stworzeniu klimatycznej kompozycji i dodaniu ambientoweo oświetlenia do sypialni, dobrze stworzyć miejsce na światło – odbite np. w postaci ukrytej taśmy LED, doda nieco tajemniczej, ale przytulnej atmosfery i pomoże w przygotowaniu organizmu na sen, zwłaszcza jeśli nie będzie zbyt intensywne. Można dodać do niego oświetlenie kolorowe, tworząc klimat oddający nas samych. Oświetlenie samo w sobie może stać się ozdobą i dobrze zaprojektowane będzie wyglądało świetnie i na zwykłej płaskiej ścianie, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ścianę pomalować na ulubiony kolor czy udekorować ją tapetą lub cegłą. Wiele źródeł oświetlenia także pozwala na drobne zmiany w pomieszczeniu i na tworzenie wielu kompozycji ambientowych, nie ograniczajmy się więc i do taśmy LED dodajmy piękne wiszące żyrandole, a w rogu postawmy niepowtarzalną lampę. Tam, gdzie się da zamontujmy ściemniacz lub żarówkę ze ściemniaczem. Im bardziej możemy manipulować oświetleniem, tym ciekawsze i bardziej funkcjonalne wnętrze stworzymy.

 

Projekt sypialni

 

 

WRÓĆ DO BLOGA

31 stycznia 2022

Jak zagospodarować ścianę za łóżkiem?

INSPIRACJE