WRÓĆ DO BLOGA

CO, GDZIE, JAK?

24 listopada 2021

Jak dekorować wnętrza na święta?

     Dla tych, którzy obchodzą święta Bożego Narodzenia dekorowanie domu na święta to coroczna rutyna. Dla jednych oznacza to wyciąganie starych ozdób, dokupienie nowych światełek, kiedy te kupione przez tatę 10 lat temu przestały już działać i odkurzenie starej plastikowej choinki z każdym rokiem coraz bardziej nabierającej kształtu rozpadającego się kartonika, w którym na co dzień mieszka. Dla innych to rodzinny nastrój, zapach prawdziwego świerka, którego igły codziennie wędrują dalej po domu i wspólne przygotowania. Niezależnie od nastroju czy powodu, dla którego obchodzimy święta, goszczą one u nas we wnętrzu, w którym mieszkamy. Aby dekoracje świątecznie nie przytłaczały, aby pasowały do przestrzeni i aby nie niszczyły środowiska – dzisiaj mówić będziemy o tym, jak dekorować nasze wnętrza na święta.

 

 

DRZEWKO ŚWIĄTECZNE

 

     Na rynku istnieje wiele różnych choinek świątecznych – prawdziwe lub sztuczne. Prawdziwe to zdecydowanie najbardziej ekologiczna opcja i taka choinka będzie pasowała do każdego wnętrza, o ile nie dobierzemy za dużej lub za małej. O tym jak dobrać prawdziwą choinkę i jak o nią dbać powiemy więcej w kolejnym wpisie.


     A co ze sztucznymi drzewkami? Na rynku jest ich całe mnóstwo i łatwo pogubić się w ich wyborze! Przed dokonaniem decyzji warto wiedzieć, jakie opcje istnieją i na czym nam samym zależy. Krótko – sztuczne choinki są syntetyczne/plastikowe, udające prawdziwe iglaki, dostępne również w mniej realistycznych kolorach takich jak złoto, biel czy nawet róż. Oprócz plastikowych, są także metalowe czy drewniane. Którą wybrać? Pierwsze pytanie powinno brzmieć – na czym mi i moim bliskim zależy? Jeśli chcemy wyglądu prawdziwej choinki, ale z różnych powodów na prawdziwą nie możemy sobie pozwolić lub po prostu nie chcemy się nią zajmować, możemy wybrać drzewko syntetyczne imitujące prawdziwe; należy jednak pamiętać o tym, aby było ono wysokiej jakości! Oznacza to, że materiał, z którego jest wykonana powinien być wytrzymały, nietoksyczny oraz estetyczny. Ważny jest jego kolor oraz sposób wykonania – plastikowe igły nie powinny wypadać, stelaż powinien być sztywny, a cała choinka powinna się łatwo składać i rozkładać. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie droższe, jeśli chodzi o wydanie pieniędzy „na raz”, ale tego typu drzewko przeznaczone jest do wielokrotnego użytku i powinno służyć w naszym domu przez wiele lat. Nie powinno wyrzucać się go po jednych czy dwóch świętach – plastik, z którego jest wykonana często nie nadaje się do recyklingu, a dodawanie kolejnych śmieci do środowiska jest po prostu nieodpowiedzialne i samolubne.

 

     Jeśli jednak nie zależy nam na wyglądzie prawdziwego drzewka, warto postawić na prostsze formy i bardziej zrównoważone materiały. Na rynku jest wiele choinek wykonanych z metalu, tzw. stelaże na bombki. Dostępne są w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach, a służyć mogą nam przez lata. Świetnie wyglądać będą we wnętrzach loftowych czy bardziej minimalistycznych (np. w stylu skandynawskim). Jeśli nie metalowa, to może drewniana – ciepła i ekologiczna alternatywa, którą dostać można w wielu różnych formach, a nawet może być wykonana przez nas samych! Jej formę ogranicza jedynie nasza wyobraźnia (i umiejętności). Drewniana choinka również może służyć nam latami, jest też łatwa do przetworzenia, więc kiedy się zniczy lub znudzi, można ją przerobić na coś innego.

 

           

 

 

 

 

     Znacie historię powstania pierwszych sztucznych choinek? Najwyraźniej kiedyś były one równie popularne, ale niezbyt wytrzymałe i nie bardzo przypominały prawdziwe. W Niemczech wykonywano je z drutu i piór barwionych na zielono, ponieważ ze względu na nadmierną wycinkę drzew prawdziwa choinka była luksusem. W 1930 roku firma Addis Housewares, która zajmowała się wykonywaniem szczotek do czyszczenia toalet, wpadła na pomysł wykonania sztucznego drzewka używając tych samych materiałów – i tak syntetyczne włókna oplecione drutem pomalowane na zielono zyskały dużą popularność! Były znacznie bardziej wytrzymałe, a z daleka nawet przypominały prawdziwe drzewko. Do lat 50. choinki przypominające szczotki do czyszczenia butelek znów zyskały na popularności, pojawiając się także w kolorze różowym i białym – a dzisiaj znów wracają do mody!

 

 

 

 

 

OZDOBY ŚWIĄTECZNE

 

      Jak ozdobić choinkę? W zależności od naszego gustu i budżetu! Jeśli podobają nam się świąteczne ozdoby w tradycyjnych kolorach czerwono-zielono-złotych/białych, to oczywiście niezależnie od stylu i kolorystyki wnętrza warto inwestować w takie ozdoby! Najlepiej porzucić kupowanie nowych plastikowych bombek i figurek, a zacząć inwestować w wyższej jakości materiały takie jak szkło, ceramika, drewno czy metal. Starych plastikowych ozdób oczywiście nie wyrzucamy – należy używać ich tak długo, jak się da! Nie jest też tajemnicą, że ozdoby wykonane z lepszych materiałów są droższe – wtedy można kolekcjonować je latami. Nabierają one sentymentalnej wartości i stają się niejako coroczną przygodą podczas świątecznych przygotowań! Co roku kupić można jedną czy dwie nowe bombki i figurki, wybierając te, które podobają nam się najbardziej! Wspieramy przy tym artystów oraz rzemieślników i nie wprowadzamy do środowiska kolejnych bezużytecznych śmieci. Jeśli nie chcemy inwestować w świąteczne ozdoby, to dobrym wyjściem jest robienie ich samemu! Bardziej skomplikowane ze szkła, metalu czy drewna, oraz mniej z papieru, korka, suszonych owoców, kasztanów, szyszek i żołędzi, a także samodzielnie wypieczonych pierniczków! Czas na ich stworzenie możemy spędzić wspólnie z rodziną i przyjaciółmi, a także dłużej cieszyć się przygotowaniami.

 

 

 

 

 

JAK DOBIERAĆ OZDOBY?

 

      Dobór świątecznych ozdób powinien być rozpatrywany w kilku kategoriach: jakie ozdoby nam się podobają? W jakim stylu mamy wnętrze? W jakich kolorach chcemy dekorować na święta? Oczywiście, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jeśli podobają nam się tradycyjne czerwono-zielone święta, to w takie dekoracje inwestujemy. Kolejne pytanie: czy chcemy ornamenty dopasować do stylu wnętrza? Jeśli tak – to ważny będzie materiał, z którego są wykonane. Szklane bombki pasować będą praktycznie wszędzie, ale ważny jest ich kolor. Drewniane czy metalowe dobrze wyglądać będą we wnętrzach skandynawskich czy loftowych, a błyszczące brokatowe lepiej wpiszą się we wnętrza w stylu glamour.

 

   Nie da się oczywiście jednoznacznie powiedzieć, jaka ozdoba będzie pasować gdzie. Nie każde wnętrze jest urządzone w jednym stylu – najczęściej w naszych domach jest mieszanka tego, co nam się podoba. Dobrym wyznacznikiem wtedy jest kolor – jeśli chcemy dobrać ozdoby pasujące do wnętrza i zbudować motyw, a przy tym nastrój, ich kolor będzie świetnym wyznacznikiem. Tak więc, jeśli w naszym wnętrzu dominuje granat, to dla podkreślenia go i zbudowania kontrastu możemy dobierać ozdoby żółte, brązowe, pomarańczowe czy nawet różowe; jeśli chcemy stworzyć bardziej monochromatyczną stonowaną kompozycję to dobierzmy ozdoby w odcieniach niebieskiego (jasne i ciemne), bieli czy czerni. Złoto podkreśli granat i ociepli paletę kolorów, a srebro/chrom doda bardziej zimowego nastroju i pięknie odbije otoczenie w swojej lustrzanej powierzchni. Jeśli w naszym wnętrzu dominuje zieleń – dla kontrastu dobierzemy ozdoby pomarańczowe, żółte, różowe, burgundowe czy czerwone, a dla stonowanej kompozycji – odcienie zieleni oraz kolory ziemi (brązy i beże). Jeśli w naszym wnętrzu dominuje biel czy jasna szarość – dla kontrastu ciemne kolory, im ciemniejsze, im bardziej czarne tym dynamiczniejsza nasza kompozycja będzie, a im jaśniejsze ozdoby dobierzemy, tym bardziej stonowane i spokojne uzyskamy wnętrze. Biel może kontrastować także z kolorem, więc duża ilość wielobarwnych ozdób stworzy wyrazistą i zabawną kompozycję świąteczną.

 

 

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

 

Podczas wyboru drzewka świątecznego czy innych ozdób zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie. Jeśli posiadamy małe dzieci lub zwierzęta, świąteczne dekoracje powinny być do nich przystosowane. W przypadku dzieci – nie wieszajmy szklanych ozdób w ich zasięgu. Ograniczmy także ornamenty z ostrymi krawędziami lub te bardzo malutkie, które dziecko mogłoby połknąć – mogą one poczekać aż dziecko będzie starsze. Podobne zasady dotyczą zwierząt – wszelkie ostre lub toksyczne ozdoby powinny znaleźć się poza zasięgiem zwierzęcia. Należy w takim przypadku pomyśleć także o drzewku – wysokie, ciężkie lub niestabilne, które dziecko czy zwierzątko może przypadkiem wywrócić nie będą dobrą opcją. W takim wypadku można pomyśleć o czymś, co przymocowuje się do ściany lub wiesza pod sufitem wystarczająco wysoko. Oczywiście wszelkie elektroniczne ozdoby, takie jak oświetlenie czy niektóre ruchome instalacje, również powinny znaleźć się poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Gdy mamy dzieci lub zwierzęta, które chętnie wkładają do budzi lub po prostu zjadają ozdoby, warto pomyśleć o tych jadalnych takich jak suszone owoce.

 

 

TAK, WIĘC…

 

…podsumowując:

- prawdzie drzewko świąteczne pasuje do każdego wnętrza,
- jeśli syntetyczna choinka, to tylko wysokiej jakości,
- inwestujmy w ozdoby z dobrych i ekologicznych materiałów, zbierane przez lata, lub róbmy własne,
- skupmy się na tym, co nam się najbardziej podoba, a gdy chcemy dopasować dekoracje do wnętrza, pamiętajmy o materiałach, formie i kolorach.

 

I tak ciepło życzymy Państwu wesołych i radosnych przygotowań do świąt J

 

 

 

Fajne linki:

 

1. Jak samemu zrobić drewniane drzewko świąteczne:

Tutorial Joanny Wajdenfeld

 

2. Jak samemu wykonać łatwe ozdoby świąteczne (np. użyć starych plastikowych bombek):

Tutorial Karoliny 'viva-a-viva'

 

3. Więcej o dekoracjach świątecznych:

westwing.pl

 

4. Krótko o historii powstania pierwszych sztucznych choinek (po angielsku):
medium.com

 

 

Gdzie kupić pokazane wyżej produkty lub podobne:

 

Choinki:

 

1. Proste choinki drewniane:
     - drewutnia-art.pl
     - ledison.com.pl
     

2. Proste choinki metalowe:

     - miahome.pl
     - allegro.pl
     - beliani.pl

 

3. Choinki syntetyczne:
     - sztuczny świerk
     - sztuczna choinka 270 cm
     - sztuczna choinka pokryta śniegiem
     - sztuczny świerk ośnieżony
     - sztuczny świerk zielony
     - sztuczna sosna zielona
   

 

Bombki i inne ozdoby:


1. Bombki szklane:
     -
bombkarnia.pl
     - ExArte
     - dagmara.pl
     - baubles.pl
     - wizazcermika.pl
 

2. Ozdoby drewniane:
     - drewnianedodatki.pl
     - drewutnia-art.pl
     - fajnahistoria.pl
     

3. Ozdoby metalowe:
     - metalowe choinki do wnętrz loftowych od FabrykiForm
     - stelaż na bombki - spirala od KokonHome
     - stelaż metalowy przypominający choinkę