WRÓĆ DO BLOGA

CO, GDZIE, JAK?

16 grudnia 2021

Jak wybrać prawdziwą choinkę na święta?

   Początki grudnia to dla wielu start poszukiwania najlepszej, najpiękniejszej choinki na święta. Dla tych, którzy nie mają czekającego już na strychu czy w piwnicy pudełka ze sztucznym drzewkiem czy metalowym stelażem na bombki, prawdziwa choinka to niezastąpiony element klimatycznych świąt. Jedni nie mogą obyć się bez charakterystycznego zapachu świerka, inni uwielbiają dotyk prawdziwych igieł podczas wieszania dekoracji. Niezależnie od powodu, dla którego prawdziwe drzewko jest koniecznością w święta, wybór choinki nie jest prosty, ale istnieje kilka prostych zasad ułatwiających wybór.

 

OD CZEGO ZACZĄĆ?

 

   Prawdziwe drzewka kupić można w wielu miejscach – w dużych sklepach budowlanych, w szkółkach oraz od osób, które na ten cel zalesiły działki wiele lat temu. Spacerując wśród wielu pachnących drzewek przed wyborem należy już mieć pewne informacje: gdzie stać ma choinka i ile miejsca może zająć? Maksymalna wysokość i szerokość drzewka powinna być z nami podczas wyboru, nikt nie ma ochoty na przycinanie pięknego drzewka w mieszkaniu tylko dlatego, że jest za wysokie o jedynie pół metra… Zacznijmy więc od zmierzenia wysokości pomieszczenia, zakładając ewentualną wysokość stelaża, zmierzmy także szerokość miejsca, w którym drzewko ma stać. Ostateczne przycięcie kilku gałęzi z tyłu czy z boku nie powinno być problemem, ani nie powinno dramatycznie zmienić pokroju choinki.

 

 

    Kiedy te informacje już posiadamy, warto zastanowić się nad tym, jak drzewko ma stać. Czy posiadamy stojak na choinkę? Jeśli tak i nie mamy w planach kupować nowego,
to najlepsza będzie choinka cięta bez korzeni – taka, którą do stojaka mocuje się przy użyciu jej przewodnika (pnia). Jeśli nie posiadamy stojaka i nie planujemy jego zakupu, warto poszukać choinki ciętej w donicy lub choinki hodowanej w donicy. Ta pierwsza cięta jest z ziemi jeszcze z niewielką częścią systemu korzeniowego i wsadzona z ziemią do donicy –
to właśnie ta donica staje się naszym stojakiem. Nie są zwykle najbardziej efektowne i warto pomyśleć o zakryciu donicy czymś, ale zostawiając sobie miejsce na podlewanie drzewka. Choinka hodowana w donicy to po prostu drzewo iglaste przeznaczone do wsadzenia do gruntu. Można je przetrzymać w domu przez tydzień czy dwa na święta, pięknie udekorować i cieszyć się jej świeżością, jednak należy ją w końcu wystawić na zewnątrz. Jeśli zacznie w ciepłym domu puszczać nowe pędy, to po wystawieniu na mróz może doznać szoku termicznego i przemarznąć, co czasami kończy się uśmierceniem rośliny.  Jeśli nowe pędy już się pojawią, wtedy drzewko trzeba trzymać w domu aż na zewnątrz się ociepli (najlepiej powyżej 12
oC). Można je wtedy wsadzić do gruntu w ogrodzie czy na działce.

 

 

JAKIE CHOINKI SĄ DOSTĘPNE?

 

     Na rynku możemy kupić wiele różnych drzewek – o tych ciętych, w donicach i nie już powiedzieliśmy, ale o jakiej choince marzymy? Jeśli nie wyobrażamy sobie świąt bez zapachu świerka, to oczywiście świerk musi być! Najintensywniej pachnie świerk pospolity [Picea abies] – gatunek świerku występujący naturalnie w znacznej części naszej strefy klimatycznej, drzewko o regularnym stożkowatym pokroju i zielonych relatywnie krótkich i kłujących igłach. Innym popularnym wyborem jest świerk syberyjski [Picea obovata] w różnych odmianach, a czasami dostać można świerka kłującego [Picea pungens], zwanego też srebrnym, ze względu na niebieskawe igiełki. Wszystkie pięknie prezentują się w domu, jednak znanymi wadami świerków są kłujące, często wypadające igiełki i duża ilość żywicy na przewodniku i pędach rośliny. Najszybciej igły zrzuca świerk pospolity, a najdłużej zostaną one na świerku kłującym.

 

 

     Jeśli nie chcemy zmagać się z kłującymi igiełkami wbitymi w dywan i świąteczne ozdobne poduszki, wybór może paść na jodłę – najczęściej podczas poszukiwania choinki dostać można jodłę kaukaską [Abies nordmanniana] i jodłę pospolitą [Abies alba] ze względu na najbardziej typowy dla świątecznych drzewek pokrój – szerokie mocno rozgałęzione pędy
i zielone igły, które w przypadku jodeł nie są aż tak zaostrzone i nie wypadają tak szybko i często. Większość jodeł nawet po uschnięciu trzyma swoje igły na pędach, nie zrzucając ich prawie wcale. Jodła jednak nie pachnie prawie wcale, co dla niektórych może okazać się atutem drzewka!

 

 

   Najrzadziej wybierana jest sosna pospolita [Pinus silvestris] ze względu na mniej gęsto porośnięte igłami pędy – dla niektórych ta choinka wygląda „łysawo”, jednak nie każdy musi podzielać tę opinię. Dużym plusem sosny pospolitej jest żywiczny zapach pędów i to, że nie zrzuca szybko igieł. Niektórzy wybierają właśnie sosnę pospolitą za jej odmienność i cenę – do tej pory było to najtańsze drzewko dostępne do zakupu na święta (najdroższa była jodła kaukaska).

 

 

   Jeśli zależy nam na innej odmianie np. jodle kalifornijskiej [Abies concolor] kupić ją można jako drzewko hodowane do wsadzenia do gruntu, czyli zwyczajne drzewko w szkółce roślinnej. Będzie ona wtedy hodowana najczęściej w donicy, co oznacz, że posiada pełny system korzeniowy i nie zacznie usychać po kilku tygodniach (jeśli będzie regularnie podlewana). Takie drzewka są jednak zwykle droższe, szczególnie duże i najlepiej inwestować w nie wtedy, kiedy i tak chcieliśmy posadzić coś nowego w ogrodzie czy na działce.

 

  

   I tu wspomnę o wsadzaniu drzewek świątecznych do gruntu – wiele osób próbuje choinkę „uratować” wsadzając ją po świętach np. do własnego ogródka. Nie ma w tym oczywiście nic złego, problem w tym, że nie każde drzewko się przyjmie. Nie słyszeliśmy jeszcze o przypadku wsadzania choinek ciętych bez korzeni do ziemi, ale te cięcie w donicy (czyli te wspomniane wcześniej choinki z częścią systemu korzeniowego) często tam trafiają – i zdarza się, że drzewko było wystarczająco zdeterminowane i miało mnóstwo szczęścia, żeby przyjąć się do gruntu. Problemem jest to, że nie każda część korzenia sprawi, że roślina będzie mogła zaopatrzać się w niezbędne dla jej metabolizmu wodę i sole mineralne. System korzeniowy pełnie wiele funkcji w życiu rośliny, od utrzymania jej w gruncie, do wyżywienia, ale sama budowa systemu jest skomplikowana.

 

 

 

   "Woda pobierana jest przez ryzodermę (skórkę korzenia), zwłaszcza włośniki […] Przenikając przez cienkościenne komórki przepustowe w śródskórni i przez warstwę okolnicy trafia do naczyń i cewek, którymi jest transportowana w górę pędu […] Transport wody w górę pędu następuje w wyniku parcia korzeniowego oraz transpiracji. Pierwszy z procesów umożliwia zaopatrzenie w wodę między innymi młodych, bezlistnych jeszcze roślin. W drugim wypadku woda parująca z powierzchni rośliny warunkuje istnienie ciągłego strumienia wody płynącego przez roślinę. Wraz z wodą roślina pobiera rozpuszczone w niej sole mineralne ważne dla jej metabolizmu."

Wikipedia

 

     Oznacza to w uproszczeniu to, że bez pewnych części korzenia roślina nie jest w stanie dostarczyć sobie minerałów i wystarczającej ilości wody, dlatego podlewanie drzewek ciętych w święta jest ważne, ale nie utrzyma rośliny przy życiu na zawsze. Zdarza się jednak, że sprzedawca, wycinający drzewko z gruntu, zostawi na tyle dużo korzenia i jego elementów, że możliwa będzie próba ratowania drzewka poprzez wsadzenie do gruntu, ale zdarza się rzadko i zazwyczaj kończy się obumarciem rośliny. Jeśli chcemy choinkę po świętach posadzić w ogrodzie i mieć większą szansę, że się przyjmie, zainwestujmy w drzewko ze szkółki roślinnej. Będzie nieco droższa, ale choinkę w ogrodzie też można udekorować na święta!

 

 

 

 

 

 

PIELENGNACJA I BEZPIECZEŃSTWO

 

      Jeśli na święta chcemy, żeby drzewko wyglądało świeżo i pięknie się prezentowało, kup my je jak najpóźniej. Jeśli boimy się, że przed świętami nie dostaniemy już  ładnej, u niektórych sprzedawców można zarezerwować sobie choinkę wcześniej, a później w dowolnym czasie przyjść po nią. W samym już wnętrzu choinka postoi dłużej, jeśli nie będzie jej zbyt gorąco czy sucho. Niezależnie od tego czy choinka stoi w stojaku czy w donicy, należy ją podlewać. Niektóre stojaki mają specjalne miejsce na podlewanie, do niektórych trzeba się trochę nagłówkować, ale podlewanie przedłuży świeży wygląd choinki i sprawi, że igły nie zaczną zbyt szybko opadać. W przypadku choinki hodowanej w donicy podlewanie jest obowiązkowe, jeśli drzewko ma żyć! Nie należy też zbyt długo trzymać go we wnętrzu, jeśli zacznie puszczać nowe pędy i wtedy wystawimy je na nagły mróz na dworze, drzewko może przemarznąć i umrzeć.

 

 

     Pamiętajmy o zabezpieczeniu choinki przed upadkiem – z czasem stania w ciepłym pomieszczeniu choinka zacznie „chudnąć” i lekko obsychać, co może sprawić, że zacznie wypadać ze stojaka. Należy wtedy zacisnąć śrubę w stojaku i ustawić choinkę ponownie. Można także przymocować ją do sufitu, ściany czy jakieś belki. Dolne gałęzie można przyciąć, żeby zrobić pod choinką miejsce na prezenty; to samo z czubkiem, jeśli chcemy go jakoś specjalnie przystroić. 

 

 

TO JAKĄ CHOINKĘ WYBRAĆ?

 

   Niestety nie możemy wybrać drzewka świątecznego za nikogo tylko za siebie samych, ale możemy podać kilka pomocnych inspiracji, które mogą wybór ułatwić!

 

Poniżej przedstawiamy tabelę z podstawowymi informacjami na temat najpopularniejszych drzewek świątecznych:

 

Lp.

Nazwa

Kolor

Igły

Zapach

1

Świerk pospolity
[Picea abies]

Zielony

kłujące, szybko wypadające

Tak, intensywny żywiczny

2

Świerk kłujący
[Picea pungens],

Niebieski

kłujące, wypadające po czasie

Tak, żywiczny

3

Świerk syberyjski
[Picea obovata]

Jasny zielony

kłujące, wypadające po czasie

Tak, żywiczny

4

Jodła kaukaska
[Abies nordmanniana]

Zielony

niekłujące, niewypadające

Nie

5

Jodła pospolita
[Abies alba]

Zielony

niekłujące, niewypadające

Nie

6

Sosna pospolita
[Pinus silvestris]

Jasny zielony

kłujące, wypadają po długim czasie

Tak, lekki żywiczny

 

 

 

 

    Może przykładowe inspiracje na stworzenie świątecznej aranżacji pomoże przy wyborze właściwej choinki? Poniżej nasze propozycje:

 

Architektura wnętrz podczas świąt

 

 

Aranżacja "Ciepły kontrast" - ciepłe odcienie czerwieni, pomarańczu, złota i miedzi oraz lampki świąteczne w barwie światłą ciepłej kontrastują ze srebrno-niebieskimi igłami świerka kłującego (srebrnego).

 

Dekoracje świąteczne:

1. Bombka Ptaszek
2. Bombki biało-złote
3. Bombki czerwono-złote
4. Czub choinkowy 

 

Dodatki:
1. Poszewki
2. Koc czerwony
3. Skarpeta na prezenty

 

 

 

 

 

 

Architektura wnętrz podczas świąt

 

 

Aranżacja "Królewska świeżość" - ciepłe odcienie czerwieni, złota i miedzi oraz lampki świąteczne w barwie światłą ciepłej w połączeniu z zielonymi igłami oraz żywicznym zapachem świerka pospolitego wprowadzą wspaniałą świąteczną atmosferę do domu.

 

Dekoracje świąteczne:

1. Bombka Ptaszek
2. Bombki kremowo-białe
3. Bombki czerwono-złote
4. Czub choinkowy
5. Bombka ptaszek 2

 

Dodatki:

1. Poszewka czerwona
2. Poszewka złota

3. Poszewki świąteczne czerwono-białe

4. Koc czerwono-złoty

 

 

 

 

 

Architektura wnętrz podczas świąt

 

Aranżacja "Zielona zima" - świeże odcienie koloru zielonego, żółtego, pomarańczowego, złota i miedzi w połączeniu z lampkami świątecznymi o barwie światła ciepłej wspaniale podkreślają zieleń sosny pospolitej.

 

Dekoracje świąteczne:

1. Bombka Ptaszek
2. Bombki jasno-zielone
3. Bombki białe z motywem liści i grzybów
4. Czub choinkowy

5. Bombki o motywie leśnym

6. Bombka ptaszek 2

 

Dodatki:

1. Poduszka pomarańczowy/rdzawy
2. Poduszka pomarańczowa

3. Poszewka zielona

4. Koc zielony

 

 

 

 

 

 

 

Architektura wnętrz podczas świąt

 

Aranżacja "Lodowa landrynka" - odcienie różu, fioletu, beżu i błękitu oraz złoto i miedź wraz z lampkami świątecznymi o ciepłej barwie światła pięknie podkreślają głęboką zieleń jodły kaukaskiej.

 

Dekoracje świąteczne:

1. Bombka różowo-fioletowa
2. Bombki różowe z niebieskimi akcentami
3. Bombki białe z piórami
4. Czub choinkowy

5. Bombka piesek

6. Bombka kotek

 

Dodatki:

1. Zestaw poduszek dekoracyjnych

2. Koc morski

 

 

 

 

 

 

Architektura wnętrz podczas świąt

 

Aranżacja "Polarny miś" - dodając do chłodnych odcieni igieł świerka kłującego i podkreślając jego kolor, dobierzmy dekoracje w odcieniach błękitu, granatu, bieli i srebra oraz lampki choinkowe w chłodnej barwie światła.

 

Dekoracje świąteczne:

1. Bombka misie
2. Bombka granatowa
3. Bombki szklane pół-transparentne
4. Czub choinkowy

 

 

Dodatki:
1. Poszewka granatowa

2. Poszewka srebrna

2. Narzuta niebieska

 

 

 

 

 

Architektura wnętrz podczas świąt

 

Aranżacja "Stary film" - dla osób uwielbiających wysoki kontrast i proste rozwiązania oraz ponadczasową elegancję jodła kaukaska ubrana w ornamenty w biało-czarnych kolorach, podkreślone ciepłym światłem lampek świątecznych.

 

Dekoracje świąteczne:

1. Bombka piesek
2. Bombka czarna
3. Bombka biała
4. Bombka z szyszką

 

 

Dodatki:
1. Zestaw poduszek dekoracyjnych

2. Koc szaro-beżowy


 

 

 

 

 

Architektura wnętrz podczas świąt

 

Aranżacja "Naturalne DIY" - chcąc inwestować tylko w naturalne dekoracje np. drewniane czy robiąc swoje własne ozdoby np. z suszonych owoców i przypraw korzennych wprowadzimy do domu nie tylko wspaniały świąteczny nastrój, ale i dodamy tradycyjnego aromatu łączącego się z żywiczną wonią świerka pospolitego.

 

Dekoracje świąteczne:

1. Drewniane
2. Poduszka w stylu Boho 1

2. Poduszka w stylu Boho 2

2. Koc wełniany